Dáváme pozor na vodu a vlhkost ve stavebním řezivu díky perfektnímu skladování (hranoly, krokve a fošny).
Z vlastností druhů řeziva vyplývají i poměrně jednoduché zásady na skladování. Jejich uplatnění je nutné brát v úvahu v několika případech. Jednou z možných variant je, že z vlastních zdrojů vytěžíte kulatinu, necháte si ji na pile zpracovat a získané řezivo pak musíte nechat před použitím vyschnout. Pokud zvolíte ideální pozvolné schnutí přirozenou cestou, je potřeba správně uložit. Od nás již kupujete řezivo vzduchosuché a správně skladované.
Stejná pravidla pro uložení platí, pokud nakoupíte hotové, ale nedostatečně vyschlé řezivo. Pily a další prodejci sice obvykle dodávají řezivo s garantovaným procentem vlhkostí, které umožnuje jeho okamžité použití, ale můžete narazit na výhodnou koupi do zásob. Orientační doba vyschnutí smrkového řeziva je asi rok.
Pokud můžete vytěžit a zpracovat řezivo s dostatečným časovým předstihem před použitím, také ho bude nutné na nějakou dobu uskladnit. Výhodný nákup stavebního či truhlářského dřeva do zásob může být dobrou investicí, pokud například víte, že se v budoucnu nevyhnete rekonstrukci či dostavbě chaty či chalupy nebo výměně krovů.
Ve všech případech je potřeba dát dřevu možnost přirozeného zrání, které mohou provázet tvarové i rozměrové změny. Kvalitu uloženého řeziva nemohou až tak výrazně ovlivnit povětrnostní faktory, jako je například slunce, mráz či prudké změny teploty. Zásadní vliv na kvalitu však má voda a vlhkost. Proto je nutné ukládat všechny druhy deskového i hraněného řeziva tak, aby nebylo dřevo působením vody vystaveno. První vrstva dřeva se tedy ukládá na kolmé podstavné hranoly tak, aby byla v dostatečné výšce (alespoň 30 cm nad zemí) nad případnou kaluží dešťové vody. Základová vrstva by měla být vodorovná. Jinak by mohl tlak řezivo deformovat.