Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Cena 33,00 Kč
skladem

SKLADOVÁNÍ ŘEZIVA

Dáváme pozor na vodu a vlhkost ve stavebním řezivu díky perfektnímu skladování (hranoly, krokve a fošny).

 

Z vlastností druhů řeziva vyplývají i poměrně jednoduché zásady na skladování. Jejich uplatnění je nutné brát v úvahu v několika případech. Jednou z možných variant je, že z vlastních zdrojů vytěžíte kulatinu, necháte si ji na pile zpracovat a získané řezivo pak musíte nechat před použitím vyschnout. Pokud zvolíte ideální pozvolné schnutí přirozenou cestou, je potřeba správně uložit. Od nás již kupujete řezivo vzduchosuché a správně skladované.

Stejná pravidla pro uložení platí, pokud nakoupíte hotové, ale nedostatečně vyschlé řezivo. Pily a další prodejci sice obvykle dodávají řezivo s garantovaným procentem vlhkostí, které umožnuje jeho okamžité použití, ale můžete narazit na výhodnou koupi do zásob. Orientační doba vyschnutí smrkového řeziva je asi rok.

Pokud můžete vytěžit a zpracovat řezivo s dostatečným časovým předstihem před použitím, také ho bude nutné na nějakou dobu uskladnit. Výhodný nákup stavebního či truhlářského dřeva do zásob může být dobrou investicí, pokud například víte, že se v budoucnu nevyhnete rekonstrukci či dostavbě chaty či chalupy nebo výměně krovů.

Ve všech případech je potřeba dát dřevu možnost přirozeného zrání, které mohou provázet tvarové i rozměrové změny. Kvalitu uloženého řeziva nemohou až tak výrazně ovlivnit povětrnostní faktory, jako je například slunce, mráz či prudké změny teploty. Zásadní vliv na kvalitu však má voda a vlhkost. Proto je nutné ukládat všechny druhy deskového i hraněného řeziva tak, aby nebylo dřevo působením vody vystaveno. První vrstva dřeva se tedy ukládá na kolmé podstavné hranoly tak, aby byla v dostatečné výšce (alespoň 30 cm nad zemí) nad případnou kaluží dešťové vody. Základová vrstva by měla být vodorovná. Jinak by mohl tlak řezivo deformovat.

 

© 2010 - 2021 drevoonline.cz a.s. ® - všechna práva vyhrazena.

Grafika: Vítězslav Němec
Se zpracováním osobních údajů můžete vyjádřit námitku úpravou svých preferencí ochrany soukromí.